«

»

Ara 22

BOZDAĞ PROJESİ BİLGİ NOTU

        DENİZLİ NİKFER BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ KÜLTÜR VE TURİZM KORUMA VE GELİŞİM BÖLGESİ PROJESİ BİLGİ NOTU

İlimiz Tavas İlçesi Nikfer Beldesi Bozdağ; geniş bir ovanın bitiğinde ve zirvesi 2.419 metre rakıma sahiptir.

Bozdağ Kayak Merkezi/ Ege Bölgesinde, Acıpayam – Gireniz Vadisi ile Tavas – Barza Ovasında, Denizli  – Antalya karayolundan 56 km içeride, Denizli Merkeze uzaklığı 84 km, Tavas İlçesine 39 km, Nikfer (Konak) Kasabası’na 14 km mesafede olup kış şartlarına aşırı sert olmayıp deniz kıyı ile karasal iklime geçiş bölgesi özelliğindedir. Bölgede kar yağışı kasım ayında başlamakta ve nisan ayının sonuna kadar yerde kalmaktadır. Doğa şartları kayak için çok uygundur.

Ayrıca Kayak Merkezinin komşu illere, yakın çevresindeki önemli turizm merkezlerine ve kış sporlarına turizm merkezlerine uzaklığı ise; Denizli Havaalanına 141 km. Muğla 147 km., Aydın 209 km, Antalya 264 km, Fethiye 246 km, Dalaman 256 km, Davraz (Isparta) Kış Sporları Turizm Merkezi 219 km’dir.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Pamukkale’yi bu yıl 21.12.2012 tarihi itibariyle 1.594.888 yerli ve yabancı turist ziyaret etmiştir. Pamukkale’yi ziyaret için gelen turistlerin önemli bir kısmının kış turizmi sezonunda Bozdağ Kayak Merkezine yönlendirilmesi, İlimizin turizm açısından tanıtılmasında önemli bir katkı sağlayacaktır.

Başta DENİZLİ olmak üzere Batı Anadolu Bölgesi’nin en büyük kayak merkezi olabilecek kapasitede doğal pistleri mevcut Bozdağ’da Aralık – Nisan ayarı arasında kayak yapma imkanı bulunmakta olup, Uludağ ile aynı potansiyele sahiptir. Marmaris, Dalaman ve Fethiye turistik merkezlere de yakın bir konumda olması bakımından avantajlı bir konumdadır. Buraya kurulacak tesisler yazın da yayla turizmine hizmet edebilir ve futbol takımlarına ev sahipliği yapabilecektir.

Bozdağ’da 1. Etap Kayak Alanı 487 hektar olup, 3.950 metreuzunluğunda ve toplam 2700 kişi/saat kapasiteli 3 adet mekanik tesis hattı (II Telesiyej ve I Teleski) olacaktır. I. Teleski Hattı: 750, II. Telesiyej Hattı: 1.700 metre, III. Telesiyej Hattı: 1.500 metredir. II. Etap Kayak Alanı ise 160 hektar olup, Snowboard kayak pist alanı olacaktır.

Alanda yapılan incelemelerde kayak merkezi; Rakımı; Alt İstasyon: 1.900 metre, Üst İstasyon: 2.391 metre, Zirve: 2.419 metredir. Yamaç yönelimi (Kuzey – Kuzey Batı), toz ve kristal kar bakımından karın niteliği uygun kriterlere sahiptir.

Alanın Denizli Bozdağ Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ilan edilmesi için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğının 28.10.2010 tarihli ve 4188 sayılı yazısı ile Bakanlığımızdan talepte bulunulmuştur.

Bozdağ’ın 2012 yılında Kültür ve Turizm Koruma  ve Gelişim Bölgesi ilan edilmesi için 21 kurumdan görüş alınmış ve çalışmalar tamamlanmış olup, önümüzdeki günlede Denizli Bozdağ Kayak Merkezi Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ilan edilecektir.

Bozdağ Kayak Merkezi ile yapılan çalışmalarla ilgili olarak:

. Kayak Merkezi talebi ilik 1982 yılında Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğıne yapılmış ve tesis yapımı ile ilgili müracaatlar ilerleyen yıllarda da devam etmiştir.

. 2003 yılında Denizli Valisi Sayın Recep YAZICIOĞLU’nun girişimi ile Bozdağ Kayak Merkezine ulaşımın bir kısmı Stabilize olarak Köy Hizmetleri imkanlarınca yapılmıştır.

. Valiliğimizce 09.01.2012 tarihinde İlimizdeki kamu kurum temsilcileri ile beraber Bozdağ’da Kayak Merkezi yapılması için inceleme gezisi yapmış ve çalışma startı verilmiştir.

. İl Özel İdaresi imkanları ile Kayak Merkezinin kayak pist alanları, servis yolu düzeltme çalışmaları Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında tamamlanmıştır.

. İl Özel İdaresi imkanları ile 8 Km asfalt yol, 8,5 Km stabilize yol onarımı yapılmıştır.

. Enerji hatları ile ilgili çalışmalar yaz mevsiminde AYDEM A.Ş. tarafından tamamlanmıştır.

. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce Mart, Nisan, Mayıs aylarında Bozdağ Kayak Pist alanları tespit çalışmaları ykapılmıştır.

.Haberleşme alt yapı çalışmaları Telekom Müdürlüğünce yapılacaktır.

. Meteoroloji Müdürlüğünce Gözlem İstasyonu ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

. Bozdağ Kayak Merkezi Mekanik Tesis yapım aşamasına gelmiştir.

. Hedefimiz 2013’te Mekanik tesislerin kurulması ve Bozdağ’da kaymaktır.

DENİZLİ VALİLİĞİ