Nikfer

Nikfer Hakkında Bilgiler

Denizli iline bağlı Barza Ovası içinde kurulu şirin bir kasaba olan Nikfer ; resmi kayıtlarda 3274 nüfusa sahip olmasına rağmen yaz aylarında yurt dışında çalışan isçilerin tatil için kasabaya gelmeleriyle nüfusu 7000 civarını bulmaktadır. Kasaba Halkının Geçim kaynağı ağırlık olarak çiftçilik olmakla beraber küçük çaplı esnaf ve sanayileşme girişimleri de bulunmaktadır. Kasaba ovasında ağırlık olarak tütüncülük yapılmaktadır. Ayrıca buğday, arpa, kekik, soğan ve bostan ürünleri de üretilmektedir.

Nikfer Denizli iline 75 km, Tavas ilçesine 25 km uzaklıktadır. 37°24′26″Kuzey, 29°8′6″Doğu koordinatlarında yer alır. Posta kodu 20530, Denizden yüksekliği (rakım) 1040 metredir.

Nikfer’de resmi ve tüzel kuruluş olarak belediye, jandarma karakolu, ilköğretim okulu, lise, sağlık ocağı, orman dairesi ptt, müze ve huzurevi bulunmaktadır.

Nikfer’in tarihçesi incelendiğinde Orta Asya’dan gelen Yörüklerin ilk önceleri yayla olarak kullandıkları daha sonraları da siyasal sebebler nedeni ile yerleşik hayata geçtikleri bilinmektedir.

Nikfer Belediyesi 1954 yılında kurulmuştur. Belediye meclisi, başkan ve 9 meclis üyesinden oluşmaktadır. Belediye bünyesinde başkatiplik, fen işleri, hesap işleri, itfaiye hizmetleri, emlak servisi, tahsilat servisi, zabıta amirliği ile su işleri birimleri bulunmaktadır.

Nikfer Tarihi

Nikfer Tarihi                    Beçinliler, Hicret’ in 350 – 400 yıllarında (MS. 970 – 1020) Hazar-Azeri yörelerinden göç ederek, önce Bağdat …

Sayfaya bak »

Okullar

Kasabamızdaki Okullar KÖSEAHMETLER LİSESİ Nikfer ve çevre köylerden gelen gençlerin orta öğretimini yapan okulumuzdur. Okulumuzda tekli sıralar, bilgisayar labarotuvarı ve …

Sayfaya bak »

Parklar

Sayfaya bak »